Ersağ - MACA (MAKA) Whatsapp-button

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Maca (Maka) Bitkisi Nedir?

And Dağları'nın Peru bölgesindeki kısmında yer alan ve deniz seviyesinden yaklaşık 4000 metre yüksekte bulunan Junin Gölü çevresinde yetişmektedir.
Besin değerinin yüksekliği ve protein açısından zenginliği ile bilinen Maca, Peru'nun yerli halkı tarafından şifalı bitki ve afrodizyak olarak adlandırılmakta, binlerce yıldır kullanılmaktadır.

Maca (Maka) Bitkisinin Tarihçesi

Maca'nın en az 3000 yıldır yetiştirildiği biliniyor.

Maca'nın besin değeri tahıllara benzer. İçinde %60-75 oranında karbonhidrat, %10-14 oranında protein, %8,5 oranında diyet lifi ve %2,2 oranında yağ bulunur.

Maca (Maka) Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Lepidium meyenii, maca, maca turpu adı ile bilinir.Turpgiller ailesindendir, turplarla akrabadır. Yıllık veya iki yıllık otsu bir bitkidir. Soğuk ve fakir tarım topraklarında iyi şekilde yetişmektedir.

Aşırı yorgunluk, bitkinlik ve halsizlik hissine karşı enerji seviyesini yükselterek yardımcı olur.
Fiziksel ve duygusal (zihinsel) dinginlik hissi verir.
Kuvvet verici, dayanıklılık ve atletik performansı arttırıcı etkisi vardır.
Yaşlanma karşıtı olan Maca (Maka) kökü bir çok kişi tarafından gençlik iksiri olarak anılmaktadır. Cildi canlandırır ve yeni hücre üretimine destek olur. aynı zamanda kendinizi dinç ve enerjik hissetmenizi sağlar
Maca kökü kullanımı Spor yapan ve kas geliştirmek isteyenlere tavsiye edilmektedir.
Konsantrasyon bozukluğuna karşı faydalıdır.
Saç dökülmesini engellemesi de Maca (Maka) kökünün faydaları arasındadır
Bağırsak tembelliğine karşı faydalıdır.
Bağışıklık sistemini güçlendirme etkisi bulunan Maca (Maka) kökü bir çok hastalığa karşı vücudun direncini arttırır.
Strese karşı fiziksel ve zihinsel olarak adaptasyon sağlanmasına yardımcıdır.
İçeriğindeki vitamin ve minareller sayesinde sinir sistemi üzerinde oldukça etkilidir.
Depresyona karşı oldukça etkili olan peru ginsengi rahatlama sağlayarak pozitif düşünmeyi sağlar .
Depresyon bilindiği üzere hayata karşı soğuma ve isteksizlik ve hayat enerjisinin kaybına sebep olur. Maca kökü hayat enerjisinin geri kazanılmasını sağlar.
Libidoyu yükseltir. cinsel soğukluğa karşı faydalıdır.
Hem erkek hem de kadınlarda libido, cinsel istek ve arzuyu arttırıcı etkisi vardır.
Kadınlarda cinsel uyarıcı ve vajinal ıslanmaya yardımcı etkisi vardır.
Maca kökü kan akışını arttırarak iktidarsızlık ve erektil disfonksiyon sorunlarının tedavisinde yardımcı olur.
Dışarıdan hormon alınması yerine Maca (Maka) takviyeleri vücutta hormon üreten bezleri destekler ve hormon dengesinin geri kazanılmasına yardımcı olur. Maca kökü kan akışını arttırarak erkeklerde görülen iktidarsızlık sorununu ortadan kaldırır. Erkeklerde cinsel iktidarsızlık ve sertleşme problemlerine yardımcı olur ve kısırlığı tedavi eder. Sperm sayısını arttırır ve sperm kalitesini yükseltir ayrıca Maca kökü testosteron ve progesteron gibi erkek cinsiyet hormonlarının seviyesini arttırır ve hormonal dengesizlikleri önler. Maca kökünün erkek kısırlığı tedavisinde etkili olduğu yapılan bir çok araştırmayla kanıtlanmıştır. Doğrudan sperm sayısını etkiler ve aynı zamanda semen hacmini arttırır.
Erkek kısırlığında olduğu kadar kadın kısırlığı üzerinde de çok iyi sonuçlar elde edilmiştir. Kadınlarda adet düzensizliğine sebep olan hormon bozukluğunu ortadan kaldırır Maca (Maka) kökü (peru ginsengi) vücutta hormon üreten bezleri destekler ve hormon dengesinin geri kazanılmasına yardımcı olur.
Her iki cinste de doğal hormon dengeleyici etkisi vardır.
Besin değerleri oldukça yüksektir, protein bakımından da zengindir
Kadınlarda menopoz dönemindeki sıkıntıları azaltır. Hormonları dengeleme özeliğine sahiptir. özellikle menopoz dönemindeki hormanal dalgalanmaya karşı kullanılmaktadır. Maça kökü beyin ve hipofiz bezi arasındaki bağlantıyı güçlendirir ve hormonal dengeyi sağlar. Maca kökü Menopoz döneminde yaşanan Adet düzensizlikleri, ruh hali değişiklikleri, sıcak basmaları, uyku bozuklukları, vajinal kuruluk ve depresyon gibi problemlere karşı faydalıdır.
Adet döneminde yaşanan kramplar , karın ağrısı ve bel ağrısına karşı faydalıdır. aynı zamanda adet döneminde yaşanan psikolojik sorunlara karşı da faydalıdır. strese karşı oldukça etkilidir
Mercimekte bulunan demirin ve sütte bulunan kalsiyumun ise iki katına sahiptir.
Enerji seviyesini yükseltir, dayanıklılığı arttırır, yorgunluk ve halsizliği azaltır., bağışıklık sistemini güçlendirir.
Cildi canlandırır ve yeni hücre oluşumunu destekler.
Spor yapan ve kas geliştirmek isteyenlere karşı faydalıdır.
Konsantrasyon bozukluğuna karşı faydalıdır.

Maca Bitkisinin Özellikleri Nelerdir?

Maca köküyle ilgili pek çok araştırma yapılmış ve bu araştırma sonuçlarına göre Maca (Maka) kökünün çok iyi bir enerji kaynağı olduğu ve birçok hastalığa karşı faydalı olduğu ortaya koyulmuştur. Turpgiller familyasına ait olan Maca (Maka) bitisi Maca (Maka) turpu olarak da bilinir.
Güney Amerika’da Peru dağlarında yaygın olarak yetişen Maca (Maka) bitkisi yetiştiği bölgenin ekolojik açıdan çok temiz olması ve bu toprakları çok değerli besleyici maddeler içermesi sebebiyle hiçbir zararlı kimyasal maddeye maruz kalmadan sağlıklı bir şekilde yetişir.. Bu çok değerli bitkinin kökü, perunun yerlileri tarafından sağlığı koruma amacıyla 2000 senedir kullanılmaktadır.

Maca Bitkisinin İçeriğinde Neler Mevcut?

Demir, potasyum, kalsiyum, iyot, magnezyum, selenyum, lifler, proteinler ve doğal şeker içerir. Ayrıca B1, B12 gibi vitaminler ve yağ asitleri bakımından zengindir.

Maca (Maka)Maca Kökü Nasıl Kullanılır?

Maça kökü toz olarak satılmaktadır aynı zamanda tabletleri de mevcuttur. Besin takviyesi olarak kullanılmaktadır.
Maca turpunu ham haliyle temin edebilirseniz öğüterek bal ile karıştırıp günde bir çorba kaşığı kadar tüketebilirsiniz.
Ayrıca Maca (Maka) tozunu baharat olarak yemeklerinize de katabilirsiniz.

 

Kaynaklar :

[1] Brako L, Zarucchi JL. Catalogue of the Flowering Plants and Gymnosperms of Peru. St Louis: Missouri Botanical Garden; 1993. p 229. 
[2] Zheng BL, He K, Kim CH, Rogers L, Shao Y, Huang ZY, et al. Effect of lipidic extract from Lepidium meyenii on sexual behavior in mice and rats. Urology 2000; 55: 598-602.
[3] Cicero AF, Bandieri E, Arletti R. Lepidium meyenii Walp improves sexual behaviour in male rats independently from its action on spontaneous locomotor activity. J Ethnopharmacol 2001; 75: 225-9. 
[4] Gonzales GF, Ruiz A, Gonzales C, Villegas L, Crdova A. Effect of Lepidium meyenii (Maca) rotos, a Peruvian plant on spermatogenesis of male rats. Asian J Androl 2001; 3:231-3.
[5] World Health Organization. WHO laboratory manual for the examination of human semen and sperm cervical mucus interaction. 4th ed. Cambridge: CambridgeUniversity Press; 1999. p 1-10.  
[6] Gonzales GF. Functional structure and ultra structure of seminal vesicles. Arch Androl 1988; 22: 1-13.
[7] Gonzales GF. A test for bioandrogenicity in men attending an infertility service. Arch Androl 1988; 21: 135-42.
[8] https://en.wikipedia.org/wiki/Lepidium_meyenii
[9] https://en.wikipedia.org/wiki/Wilhelm_Gerhard_Walpers
[10] https://books.google.com.tr/books?id=-_etK2PJlkwC&printsec=frontcover&dq=isbn:1890766259&hl=tr&sa=X&ved=0ahUKEwjRp7ur0u3UAhVjLZoKHSe1A0oQ6AEIJTAA#v=onepage&q&f=false
[11] http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-555-MACA.aspx?activeIngredientId=555&activeIngredientName=MACA&source=2
[12] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18801111
[13] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18784609

 

0
1
0
s2sdefault
0
1
0
s2sdefault

sol banner2

Ersağ Üye Ol!

Ersağ Evimde Logo Tel Ersağ WhatsApp İletişim 08504661980
Tel 08504662980
e-posta This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Copyright © 2017 Ersağ Evimde. Tüm hakları saklıdır.
Bu sayfa bir Çevre Gönüllüsü Sayfasıdır.
Ersağ Şirketinin Resmi Sitesi değildir.

Mail Listemize Üye Olun...

Go to top